Szeretettel üdvözlöm a nyúlbarátokat!
A nyulak társállatként tartása nem régi keletű, a skandináv államokban kezdődött az 1980-as évek elején.
A hobbinyúltartó saját szűk környezetében, akár lakásában tartja nyusziját.Gyönyörködik benne,szeretettel foglalkozik vele, megvalósul az ember-nyúl kommunikáció. A nyúl igényeit (tartás, táplálás, gondozás, állategészségügy) lehetőség szerint maximálisan igyekszik kielégíteni.
A NYÚL GAZDÁJÁNAK ÉPPEN OLYAN TÁRSÁLLATA LEHET, MINT MÁSOKNAK A KUTYA VAGY A MACSKA.
Ezen a portálon NEM foglalkozunk a gazdasági haszonállatként tartott nyulakkal (húsnyúl, prémnyúl).
Kizárólag a hobbitartásról, tenyésztésről és a nyuszitartás kulturált formáiról lesz szó.
Persze az aktuális újdonságokról, hírekről is igyekszem beszámolni.
Üdvözlettel: K. Henrietta.
/A portál folyamatos szerkesztés alatt áll, ezért a hiányos adatokért elnézést kérek!/
CAVEAT EMPTOR!
(nyúl)VEVŐK VIGYÁZZATOK!
Kedves leendő nyuszivásárlók!
Szomorú tapasztalataim miatt írom ezeket a sorokat, látva, hogy hány embert téveszt meg a látszat, hányan csalódnak az általuk vett nyuszikban, hány szerencsétlen sorsú kis állat pusztul el jó szándékú, de tájékozatlan új gazdájánál.
"Olcsó húsnak híg a leve" - mondja a népi bölcsesség. Mennyire igaz ez nyuszivásárlás esetén is! Felelőtlen, haszonra éhes szaporítók lovagolják meg a nyuszik kialakulófélben levő népszerűségét, felvásárlók, állatkereskedők próbálják "lefölözni" a maguk hasznát.
Akad olyan személy is, aki nem kellőképpen tájékozott.
Néhányan saját nyúlállományuk minőségi felmérése után döntenek az alacsonyabb árról- ez ellen nem lehet kifogást emelni.
De vannak, akik nagy mennyiségű, gyakran kevert vérű nyúlállományt szaporítanak országszerte, minősíthetetlen körülmények között tartva a szerencsétlen "tenyészállatokat". Állatorvosi ellenőrzés, szakmai (tenyésztői szervezetek) felügyelet csak elvétve, ha nagyon muszáj.
Az állományt betegségek, genetikai terheltségek sújtják, gyakori a selejtezés.
Az ilyen "nyúlgyárak" fenntartásához nagy mennyiségű nyuszi "termelése" és bármely olcsó áron történő eladása szükséges. Természetesen a vevő személye sem fontos, mindegy, ki viszi el, csak pénze legyen.
Az ilyen helyről származó kisnyúl olcsó ára csalóka módon jó vásárt igér: de az ismeretlen, minőstés nélküli szülőktől származó, oltatlan, embertől riadozó kisnyúl minden, csak nem jó vétel!
Előfordulhat, hogy örök életére félvad marad. A vágyott kedves társállat helyett egy "mindent a szemnek, semmit a kéznek" jószágot szereztünk be. Jobban jártunk volna egy akváriummal...
Az állatorvosnál vagyonokat költhetünk védőoltásokra, a felnevelési körülményekből vagy a genetikai, öröklött terheltségekből kifejlődő betegségek kezelésére.
A nyuszi elpusztulhat a hirtelen étrendváltozástól, pld ha csak tápot kapott addig, még a közönséges fűre is fokozatosan kell rászoktatni. De a szaporító csak a legritkább esetben figyelmeztet erre, a kereskedő pedig nem is tudja.
Előfordulhat az is, hogy a "törpenyúl" kifejlett korára macskánál jóval nagyobb, 6 kg-os, drabális jószággá fejlődik. Reklamációra nincs lehetőség.
És még folytathatnám...
Tehát kedves nyuszivásárlók!
NE AZ ÁRÁT NÉZZÉK A NYUSZIKNAK, HANEM HOGY HONNAN SZÁRMAZIK, MILYEN FAJTA ÉS HOGY EGÉSZSÉGES-E.
EGY IGAZI TENYÉSZTŐTŐL minden fontos információt megkaphatunk a nyusziról, a fajtáról, étrendről, tartási körülményekről stb.. Igaz, a bizonyítottan fajtatiszta, oltott, kezes kisnyuszi nem olcsó, de akkor is jobb egy ilyen állatkát szerezni, csalódások és károk elkerülése végett.
És higgyétek el nekem, az információk sok esetben aranyat érnek!
Üdvözlettel: Heny
Fajtatiszta nyulak "drágálóinak" egy kis felvilágosítás:
- csincsilla (állat, nem nyúlfajta) ára: 20 000 Ft
-csíkos mókus (burunduk) ára: 15 000 Ft
kopasz tengerimalac ára: 10 000 Ft
|